سرمایه گذاری درمنطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی به موجب ماده واحده قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی آبادان و خرمشهر ، جلفا و بندر انزلی ( مصوب ۲۳/۶/۱۳۸۲ مجلس ) که اشعار می دارد ” محدوده ای از منطقه شهرستانهای آبادان و خرمشهر و  محدوده ای از شهرستانهای جلفا و بندر انزلی که هیات وزیران تعیین می کند به عنوان مناطق آزاد تجاری – صنعتی شناخته  می شود ؛ ایجاد گردید . محدوده منطقه نیز در تاریخ ۰۸/۰۸/۱۳۸۴ ابلاغ گردیده  و در این راستا عملاً سازمان از اواخر سال ۸۴ فعالیتهای خود را بر اساس این قانون شروع کرده است .

منطقه آزاد انزلی در شمال کشور قرار گرفته و  مساحتی نزدیک به ۹۶۰۰ هکتار خشکی و بخشی از آبهای ساحلی را در بر می گیرد . منطقه آزاد انزلی علاوه بر داشتن مشوقهای قانونی از مزیتهای ویژه ای نظیر برخورداری از موقعیت مناسب حمل و نقل و ترانزیت به واسطه قرار گرفتن در مسیر کریدور شمالجنوب، وجود فعالترین بندر شمال کشور در محدوده قانونی منطقه  ، همجواری و ارتباط با بنادر شمالی دریای خزر و بازارهای مناسب و پرجمعیت کشورهای CIS ، قفقاز و آسیای میانه ، قرارگرفتن در مسیر را ه آهن در حال ساخت قزوینرشتانزلی ، دارا بودن آب و هوای معتدل و سواحل زیبا و بکر دریای خزر جهت احداث انواع اماکن تفریحی ، اقامتی و گردشگری، وجود پهنه های صنعتی در منطقه با برخورداری از امکانات زیر ساختی جهت استقرار واحدهای تولیدی در زمینه صنایع Hi Tech ، نانو و الکترونیکی ، فرآوری ، تبدیلی و بسته بندی محصولات کشاورزی ، ابزار پزشکی و اپتیکی وبرخوردار بوده که این موارد فرصتها و جذابیت های بسیار مناسبی را برای سرمایه گذاری در آن به وجود آورده است.

سازمان منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی در راستای عمران و آبادانی و ارایه خدمات عمومی ، رشد و توسعه اقتصادی ، جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی ، ایجاد اشتغال سالم و مولد ، تنظیم بازار کار و کالا ، تشویق تولید و صادرات کالا ، ورود و حضور فعال در بازارهای منطقه ای و جهانی ، جذب فناوریهای جدید و انتقال علم و دانش فنی به عوامل تولید داخلی همسو با توسعه علمی و فناوری جهان و در نهایت تسریع در فرآیندهای تجاری و اقتصادی تاسیس شده است .

منطقه آزاد انزلی توسط سازمانی با شخصیت حقوقی مستقل که سرمایه آن صد در صد متعلق به دولت است ، اداره می شود . این سازمان و شرکت های وابسته به آن از شمول قوانین و مقررات حاکم بر شرکت های دولتی و سایر مقررات عمومی دولت مستثنی بوده و منحصراً بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی کشور و اساسنامه های مربوطه اداره می شوند و در موارد پیش بینی نشده در قانون و اساسنامه های مرتبط ، اداره امور منطقه تابع قانون تجارت می باشد .

 

چشم انداز

منطقه جهانی- فراهم آوردن فضا، زیر ساخت ها و شبکه‌های حقیقی و مجازی لازم برای جریان جهانی سرمایه، کالا و خدمات، دانش‌ و فن‌آوری، گردشگری به عنوان دروازه تعامل مثبت ایران و جهان در دل دریای خزر (کاسپین) .

منطقه هوشمند- تقویت و توسعه نهادها و سازمان‌های مشارکتی و توانمندسازی و تواناسازی مردم برای تبدیل توسعه به فرآیند اجتماعی، همراه با توسعه ICT ، پیوند با شبکه دانش، توسعه اقتصاد دانش پایه و محیط نوآوری.

منطقه سبز- تقویت و توسعه نهادها و سازمان های حفظ و احیاء منابع طبیعی، میراث فرهنگی و سرمایه های اجتماعی در جهت توسعه پایدار منطقه آزاد و استان گیلان.

 

ماموریت

عمران و آبادانی منطقه و تامین امکانات زیرساختی و زیربنایی

ایجاد زمینه رشد و توسعه اقتصادی پایدار منطقه با حفظ همزمان محیط زیست و جاذبه های طبیعی .

ارتقاء سطح درآمد عمومی منطقه و ساکنین آن با جلب و تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی جهت فعالیت در بخشهای تجاری ، گردشگری ، ترانزیت و صنعتی .

افزایش میزان تولیدات صنعتی ، تبدیلی و خدمات جهت توسعه صادرات و صادرات مجدد .

کمک به تنظیم بازار کالا و ایجاد اشتغال سالم و مولد .

حضور فعال و سازنده در بازارهای جهانی و منطقه ای .

توسعه بازارهای پولی و مالی منطقه

ایجاد بستر مناسب برای فعالیت مراکز علمی ، دانشگاهی و تحقیقاتی معتبر داخلی و خارجی در منطقه .

 

 

 

 مجوز فعالیت اقتصادی :

کلیه افرادی که در منطقه آزاد انزلی به فعالیت اشتغال دارند ، به استناد ماده ۱۱ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران ، موظفند نسبت به دریافت مجوز فعالیت اقتصادی اقدام نموده و انجام هر نوع فعالیت مجاز اعم از سیاحتی ، تجاری ، خدماتی ، صنعتی و … و تصدی به انواع مشاغل توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ، صرفاً پس از اخذ مجوز فعالیت اقتصادی امکان پذیر است

 

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز فعالیت اقتصادی :

تصویر قرارداد خرید یا اجاره یا سند مالکیت محل فعالیت با کاربردی مرتبط ، قرارداد اجاره باید توسط مراجع رسمی از قبیل دفترخانه اسناد رسمی و یا دفاتر املاک دارای مجوز فعالیت معتبر تنظیم گردد .

رضایت نامه شرکاء مدنی مبنی صدور مجوز فعالیت اقتصادی به نام یکی از آنها .

تصویر شناسنامه متقاضی (در مورد اشخاص حقوقی تصویر شناسنامه مدیرعامل) ، کپی پاسپورت معتبر برای اتباع بیگانه .

کارت مصدق شناسایی ملی .

دو قطعه عکس (۴*۳) در مورد اشخاص حقیقی .

تصویر آگهی تاسیس و تصویر روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت .

پرداخت عوارض پذیره .

تاییدیه فعالیتهای صنعتی ، سیاحتی ، خدماتی ، فرهنگی و حمل و نقل از واحدهای مربوطه برای دریافت مجوز فعالیت اقتصادی

 

مراحل تاسیس واحد صنعتی در منطقه آزاد انزلی

برای واحدهای صنعتی در منطقه آزاد انزلی ، شرایط آسانی در نظر گرفته شده و مقررات دست و پاگیر ، در این منطقه وجود ندارد . بر همین اساس گرفتن موافقت ها و مجوزها در زمان کوتاهی پس از توافق اولیه سرمایه گذار با سازمان انجام می گیرد .

صدور جواز تاسیس در صورت تایید مدیریت صنایع .

انتخاب محل و انعقاد قرارداد زمین .

تحویل زمین .

ارائه نقشه های اجرایی ساختمان ، دریافت پروانه ساخت ، دریافت مجوز فعالیت اقتصادی کارگاهی و شروع عملیات ساختمانی و احداث بنا .

ورود ماشین آلات و مواد خام بدون عوارض و نصب ماشین آلات در واحد صنعتی .

راه اندازی واحد صنعتی و اخذ پروانه بهره برداری از مدیریت صنایع .

دریافت مجوز فعالیت اقتصادی صنعتی .

ارائه درخواست جهت اخذ سهمیه ارزش افزوده ، تکمیل پرسشنامه مربوطه و تعیین درصد ارزش افزوده و درصد مجاز ورود کالا توسط کمیسیون ارزش افزوده در صورت درخواست برای انتقال بخشی از محصولات تولیدی به سرزمین اصلی

 

مجوزهای سرمایه گذاری صنعتی منطقه آزاد انزلی

بطور کلی مجوزهای لازم برای ایجاد واحدهای صنعتی به جواز تاسیس و پروانه بهره برداری محدود شده است .

الف ) مجوز سرمایه گذاری صنعتی (جواز تاسیس)

مجوزی است که متقاضی پس از انجام مطالعات و بررسی ها و تکمیل و ارائه پرسشنامه مربوط به احداث واحد صنعتی ، آنرا دریافت نموده و با رعایت ضوابط و مقررات مربوط اقدام به عملیات اجرایی و نصب ماشین آلات و
راه اندازی می نماید .

ب ) مجوز بهره برداری صنعتی (پروانه بهره برداری)

مجوزی است که دارنده جواز تاسیس پس از انجام مراحل مربوط به ایجاد ، تکمیل و راه اندازی واحد صنعتی به منظور بهره برداری دائم و یا موقت دریافت می نماید . پس از اخذ پروانه بهره برداری ، سرمایه گذار می بایست جهت اخذ مجوز فعالیت اقتصادی اقدام نماید

 

مراحل دریافت جواز تاسیس صنعتی :

 

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی با درنظر گرفتن اولویت های صنعتی در منطقه آزاد انزلی می توانند نسبت به دریافت جواز تاسیس اقدام نمایند .

ارائه درخواست متقاضی به مدیریت صنایع .

بررسی درخواست متقاضی توسط مدیریت صنایع .

ارائه طرح فنی و اقتصادی پروژه توسط متقاضی و یا تکمیل فرصت ارائه شده از سوی مدیریت صنایع .

اعلام نتیجه بررسی به متقاضی (در صورت نیاز اصلاح در طرح ، به متقاضی اعلام می گردد تا جهت رفع آن اقدام نماید .)

پرداخت هزینه صدور جواز تاسیس به حساب سازمان .

ارائه مدارک زیر به مدیریت صنایع :

الف) تصویر شناسنامه (متقاضیان حقیقی) .

ب) روزنامه رسمی و آخرین تغییرات شرکت (متقاضی حقوقی) .

پ) سایر مدارک و سوابق مرتبط با طرح .

۷- امضاء شرایط ، تعهدات و برنامه زمان بندی قید شده در ظهر جواز تاسیس توسط متقاضی .

۸-تایید و امضاء جواز تاسیس توسط مدیریت صنایع و تحویل به متقاضی

 

 

 

مراحل سرمایه گذاری غیر صنعتی ( گردشگری ، خدماتی ، مسکونی) در منطقه آزاد انزلی:

برای سرمایه گذاری در احداث پروژه ها و واحدهای گردشگری ، خدماتی ، مسکونی نظیر احداث انواع
هتل ، مراکز اقامتی و پذیرایی ، احداث مجتمع های مسکونی آپارتمانی و ویلایی ، نمایشگاه ، مرکز همایشها ، انبارهای روباز و سرپوشیده و … در منطقه آزاد انزلی ، شرایط آسانی در نظر گرفته شده و مقررات دست و پاگیر در این منطقه وجود ندارد . بر همین اساس اخذ موافقت ها و مجوزها در زمان کوتاهی پس از توافق اولیه سرمایه گذار با سازمان انجام می گیرد .

 

مراحل تاسیس واحدهای غیر صنعتی :

صدور مجوز فعالیت اقتصادی کارگاهی با موضوع احداث پروژه مورد درخواست در صورت تایید مدیریت
سرمایه گذاری .

انتخاب محل و انعقاد قرارداد زمین .

تحویل زمین .

ارائه نقشه های اجرایی ساختمان و دریافت پروانه ساخت .

شروع عملیات ساختمانی و احداث بنا .

اخذ پروانه پایان عملیات ساختمانی .

دریافت مجوز فعالیت اقتصادی نهایی مبنی بر بهره برداری از موضوع فعالیت مندرج در مجوز فعالیت اقتصادی کارگاهی

 

مراحل دریافت مجوز فعالیت اقتصادی کارگاهی جهت سرمایه گذاری احداث پروژه های غیر صنعتی :

 

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی با درنظر گرفتن اولویت های سرمایه گذاری گردشگری ، خدماتی و مسکونی (کلیه پروژه های غیر صنعتی) در منطقه آزاد انزلی می توانند نسبت به دریافت جواز تاسیس اقدام نمایند .

ارائه درخواست متقاضی به مدیریت سرمایه گذاری .

بررسی درخواست متقاضی توسط مدیریت سرمایه گذاری .

ارائه طرح فنی و اقتصادی پروژه توسط متقاضی و یا تکمیل فرصت ارائه شده از سوی مدیریت
سرمایه گذاری .

اعلام نتیجه بررسی به متقاضی (در صورت نیاز اصلاح در طرح ، به متقاضی اعلام می گردد تا جهت رفع آن اقدام نماید .)

پرداخت هزینه صدور مجوز فعالیت اقتصادی کارگاهی به حساب سازمان

ارائه مدارک زیر به مدیریت سرمایه گذاری :

الف) تصویر شناسنامه (متقاضیان حقیقی) .

ب) روزنامه رسمی و آخرین تغییرات شرکت (متقاضی حقوقی) .

پ) سایر مدارک و سوابق مرتبط با طرح .

۷- امضاء شرایط ، تعهدات و برنامه زمان بندی قید شده در ظهر مجوز فعالیت اقتصادی کارگاهی توسط متقاضی

۸-تایید و امضاء مجوز فعالیت اقتصادی کارگاهی و تحویل به متقاضی

تاسیس بانکها و موسسات اعتباری

بانکها و موسسات اعتباری می توانند با سرمایه ایرانی و خارجی و یا با مشارکت ایرانی و خارجی در منطقه آزاد انزلی به ثبت برسند .

تاسیس بانک ، موسسه و افتتاح شعب بانکها و موسسات ایرانی و خارجی در منطقه آزاد انزلی ، موکول به پیشنهاد و موافقت اولیه سازمان منطقه آزاد انزلی ، صدور مجوز تاسیس از طرف بانک مرکزی و ثبت در منطقه آزاد انزلی است .

تاسیس دفتر نمایندگی بانکها و موسسات ایرانی و خارجی موکول به موافقت سازمان ، اخذ تاییدیه بانک مرکزی در مورد مسئول دفتر نمایندگی و ثبت در منطقه است . این دفاتر مجاز به انجام هیچگونه معاملات و عملیات بانکی
نمی باشند .

سرمایه بانکها و موسسات می توانند تا صد در صد متعلق به اتباع خارجی یا ایرانی و یا ترکیبی از این دو باشد .

واحدهای بانکی در منطقه آزاد انزلی می توانند بر حسب مجوز دریافتی به بانکداری برون مرزی اشتغال ورزند . واحدهای بانکی برون مرزی از انجام عملیات و معاملات به ریال ایران ممنوع هستند و باید معاملات خود را منحصراً با ارزهای خارجی انجام دهند .

تاسیس بانک یا موسسه در منطقه به صورت شرکت سهامی عام یا خاص با سهام با نام طبق مقررات مندرج در لایحه قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ مجاز است .

برای تاسیس بانک ، موسسه و یا شعبه می بایست صد در صد حداقل سرمایه به صورت نقد نزد بانک مرکزی سپرده شود .

 

 صرافی

طبق دستور العمل اجرایی عملیات پولی و بانکی در مناطق آزاد تجاری – صنعتی ؛ تاسیس صرافی در منطقه آزاد انزلی منوط به پیشنهاد سازمان و صدور مجوز بانک مرکزی است . ضمناً تاسیس صرافی منحصراً به صورت شرکت تضامنی مجاز بوده و حداقل سرمایه پرداخت شده صرافیها معادل ۵۰ میلیارد ریال است .

 

بیمه

تاسیس موسسات بیمه ای و شعب آنها در منطقه با رعایت مقررات موکول به پیشنهاد و موافقت اولیه سازمان و اخذ مجوز از بیمه مرکزی و ثبت در منطقه  آزاد انزلی است .

عملیات بیمه و بیمه اتکایی در مناطق آزاد به وسیله موسسات به یکی از صورتهای زیر انجام خواهد شد :

شرکت سهامی و یا تعاونی بیمه ایرانی با مشارکت سهامداران حقیقی و حقوقی ایرانی و یا خارجی که کلیه سهام آن با نام باشد .

موسسه نمایندگی و کارگزاری بیمه .

برخی از مقررات سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری – صنعتی  جمهوری اسلامی ایران

ماده ۱- در این مقررات واژه های زیر به جای عبارت های مشروح مربوط به کار می رود :

سرزمین اصلی : کشور جمهوری اسلامی ایران به استثنای مناطق آزاد تجاری – صنعتی .

سازمان : سازمان هر یک از مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران .

منطقه : هر یک از مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران .

سرمایه گذاری : به کارگیری سرمایه در اشکال مختلف در هر یک از فعالیت های اقتصادی به منظور تولید کالا و یا خدمت .

سرمایه گذاری خارجی : کلیه سرمایه های موضوع ماده (۳) این مقررات ( به استثنای وجوه ریالی) که توسط سرمایه گذار خارجی به مناطق وارد شود .

سرمایه ارزی : سرمایه های موضوع ماده (۳) این مقررات ( به استثنای وجوه ریالی) که توسط اتباع ایرانی از خارج از سرزمین اصلی به مناطق وارد شود .

سود ویژه : مازاد درآمد تحقق یافته یک بنگاه بر هزینه های واقع شده در یک دوره مالی که از فعالیت هایی که به قصد انتفاع صورت گرفته است ناشی و طبق اصول پذیرفته شده حسابداری شناسایی و اندازه گیری شود .

ماده ۲- کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و مؤسسات اعم از ایرانی و خارجی و سازمان های بین المللی طبق این مقررات می توانند مستقلاً و یا با مشارکت سازمان و شرکت های تابع آن یا با مشارکت یکدیگر در مناطق آزاد
سرمایه گذاری نمایند و سرمایه پذیرفته شده آنان مشمول این مقررات می شود .

ماده ۳ – سرمایه از لحاظ این مقررات عبارت است از :

الف) وجوه ریالی و ارزهای قابل تبدیل در مناطق (هر منطقه) .

ب ) ماشین آلات ، تجهیزات ، لوازم و ابزار کار .

ج ) حقوق مالکیت صنعتی شامل حق اختراع ، دانش فنی و علائم و نام های تجاری .

د ) وسایل حمل و نقل زمینی ، هوایی و آبی مربوط به موضوع سرمایه گذاری .

ه ) تمام یا قسمتی از سود ویژه قابل انتقال که در مناطق آزاد حاصل و به سرمایه اصلی اضافه شده یا در فعالیت مجاز دیگری که مشمول این مقررات باشد ، به کار انداخته شود .

ماده ۴: سرمایه ها تحت شرایط زیر پذیرفته شده و مشمول این مقررات خواهند بود :

الف ) در فعالیتهای مجاز در هر منطقه به کار برده شود .

ب ) مراحل کامل اخذ مجوز سرمایه گذاری و ثبت سرمایه موضوع مواد ۶ و ۷ این مقررات را طی کند .

ماده ۵- سرمایه گذاران خارجی می توانند در فعالیتهای اقتصادی منطقه به هر نسبتی سرمایه گذاری نمایند.

ماده ۶ : سرمایه گذاران موضوع ماده ۲ این مقررات که می خواهند سرمایه خود را به هر یکی از مناطق آزاد وارد کنند باید درخواست خود را بهمراه پرسشنامه مربوطه به سازمان هر منطقه ارائه نماید . درخواستهای واصله در هر منطقه توسط سازمان همان منطقه مورد بررسی قرار می گیرد و مجوز سرمایه گذاری توسط سازمان همان منطقه صادر می  شود .

تبصره ۱- درخواستهای سرمایه گذاران خارجی که متقاضی تضمین و حمایت می باشند ، توسط کمیته ای مرکب از دیبرخانه شورتی عالی مناطق آزاد ، سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بررسی خواهد شد و بر اساس پیشنهاد کمیته مذکور و تصویب اکثریت وزرای عضو شورای عالی مناطق آزاد ، مجوز مربوطه برای آنها صادر می شود .

ماده ۷: دارنده مجوز سرمایه گذاری موظف است ظرف مدتی که در مجوز سرمایه گذاری تعیین می شود ، درصد معینی از سرمایه را برای شروع عملیات اجرایی موضوع مجوز سرمایه گذاری به منطقه وارد نماید .

ماده ۹- سرمایه گذار می تواند سرمایه ای را که به منطقه وارد می کند ، بیمه نماید .

ماده ۱۰ –  سرمایه سرمایه گذاران خارجی که طبق ماده ۶ این مقررات به مناطق وارد می شود مورد حمایت این مقررات بوده و از کلیه مزایا و تسهیلات آن برخوردار می باشد .

ماده ۱۲- خروج سود ویژه و مبالغ مربوط به اصل و منافع حاصل از فعالیتهای اقتصادی سرمایه های خارجی و سرمایه های ارزی ایرانیان و همچنین مبالغ ناشی از فروش یا واگذاری اینگونه سرمایه ها از مناطق مجاز است .

ماده ۱۴ – سرمایه گذاران می توانند سهام و یا سهم الشرکه خود را با موافقت سازمان منطقه به سرمایه گذاران دیگر واگذار نمایند .

ماده ۱۵- انتقال سرمایه از یک منطقه به منطقه دیگر تابع مقررات سرمایه گذاری در مناطق مبداء و مقصد می باشد .

ماده ۱۷– در صورتیکه سرمایه خارجی متعلق به دولت یا دولتهای

خارجی باشد ، اینگونه سرمایه ها خصوصی تلقی خواهد شد و تابع قوانین و مقررات تجاری بوده و از مصونیت دولتی و دیپلماتیک برخوردار نمی باشد

 

جهت خرید آنلاین قیمت منطقه آزادی انزلی از وب سایت یوان بازدید کنید

ویلا شمال قیمت،املاک در شمال،ویلا زیباکنار،ویلا انزلی،ویلا گیلان