تعداد دفعات آبیاری درخت بادام

از جمله اقداماتی که اگر به شیوه اصولی و منظم انجام شود می‌تواند محصول دهی و کیفیت میوه‌های درخت بادام را ۲ تا ۳ برابر افزایش دهد آبیاری منظم است. در واقع درخت بادام نیز مانند تمامی درختان میوه‌دار برای داشتن محصول بالا و با کیفیت و همچنین رشد و نمو به مقدار مشخصی آب نیازمند است که در این مقاله تعداد دفعات آبیاری آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تعداد دفعات آبیاری درخت بادام

اگرچه درخت بادام از جمله ارقام نهال میوه‌ای است که مقاومت بالایی در برابر تنش‌های آبی و گرما و نوسانات دمایی دارد اما در واقع این مقدار مناسب آب است که می‌تواند در عملکرد مطلوب درخت، رشد بهینه، باردهی با تناژ بالا و مرغوبیت میوه‌ها تاثیرگذار باشد.

 • درختان بادام جوان در اوایل کاشت به هفته‌ای یک بار آبیاری نیازمند هستند که این مقدار آبیاری با افزایش سن درخت به دو هفته یک بار می‌رسد.
 • آبیاری آن در اواخر اسفند و فروردین ماه به شکل تقریبی باید انجام شود.
 • درخت بادام از اول خرداد تا مرداد ماه که فصل رشد، شکل‌گیری میوه و بالغ شدن آن است به ۲۰ لیتر در سال‌های اول کاشت آبیاری در هر دوره نیازمند است که این مقدار آب به دلیل خنک شدن هوا در شهریور ماه به هفته ای ۱۰ لیتر می‌رسد.
 • در کل آبیاری درخت در فصل پاییز و زمستان با توجه به نزولات بارانی و بارندگی‌ها نیاز

نکات طلایی

 • ۳ الی ۴ روز قبل از برداشت میوه درخت بادام باید آبیاری آن متوقف گردد.
 • در مناطق کم بارش و گرم می‌توان ساقه درخت را با رنگ سفید پوشش داد تا از کاهش رطوبت درخت جلوگیری شود.
 • برای بالا بردن حفظ رطوبت و جلوگیری از رشد علف‌های هرز استفاده از مالچ و مالچ پاشی توصیه می‌شود. برای اینکه از پوسیدگی تنه درخت جلوگیری شود باید نیم الی ۱ متر دورتر از تنه، مالچ بر روی خاک پاشیده شود.
 • با توجه به سن درخت نیاز آبی آن متفاوت است، البته بافت خاک، نوع فصل و شرایط آب و هوایی نیز در این نیاز آبی موثر است.

بهترین زمان آبیاری درخت بادام

 • در دنیای باغداری بسیاری از کشاورزان بر این باورند که آبیاری درخت بادام در صبح زود بهترین زمان آبیاری محسوب می‌شود، زیرا تا گرم شدن زمین و افزایش تابش خورشید، درخت می‌تواند بهتر سیراب ‌شود.
 • البته به جز صبح زود، آبیاری درخت بادام در غروب نیز می‌تواند یکی از مناسب‌ترین زمان‌ها باشد، زیرا از موعد غروب تا فردا ظهر زمان زیادی به دلیل نبود خورشید و گرما درخت می‌تواند بهتر سیراب شود و هم از تبخیر سطحی آب خبری نیست.
 • به طور کلی آبیاری درخت بادام در موعدی که آفتاب هنوز به اوج تابش خود نرسیده بهترین زمان می‌تواند باشد. آبیاری در این موعد باعث می‌شود از هدر رفت آب به دلیل افزایش تبخیر سطحی جلوگیری شده و ماندگاری و ذخیره آب در خاک و سیرابی ریشه بیشتر می‌شود.

انواع روش های آبیاری درخت بادام

 • آبیاری حوضچه‌ای

یکی از روش‌های آبیاری که از گذشته در بین باغات میوه از جمله باغات بادام مرسوم بوده آبیاری حوضچه‌ای است. در این روش در اطراف تنه درخت حوضچه‌ای دایره وار ایجاد می‌شود و سپس آب از منبع اصلی به واسطه جوی‌های فرعی به این حوضچه جریان پیدا کرده و واریز می‌شود. با رشد و بزرگ شدن درخت و تنه آن ابعاد این حوضچه نیز بزرگتر شده تا تمامی محوطه رشدی ریشه به شکل مطلوب آبرسانی شود.

 • آبیاری کرتی ( غرقابی)

از دیگر روش‌های سنتی آبیاری، آبیاری کرتی یا غرقابی است که در این روش سطح کلی باغ با استفاده از کرت‌هایی با طول و عرض معین تقسیم بندی می‌شود و با استفاده از مرزبندی از هم تفکیک شده و در موعد آبیاری جریان آب از بالای کرت حرکت کرده و تا انتها و پایان کرت‌ها نیز می‌رسد.

از مزیت‌های روش آبیاری غرقابی سیرابی کامل ریشه به واسطه نفوذ آب تا اعماق زمین است اما میزان هدر رفت و مصرف آب در این روش بسیار بالا است. به دلیل حرکت آب در سطح باغ رشد و تکثیر علف‌های هرز افزایش پیدا کرده و بیماری‌های قارچی راحت‌تر منتقل می‌شود. این نوع آبیاری برای زمین‌های مسطح و کم شیب مناسب است.

 • روش های آبیاری نوین (آبیاری قطره‌ای)

به دلیل گرمایش زمین و کمبود بارندگی‌ها و منابع آبی استفاده از روش‌های سنتی برای سیراب کردن درختان بادام مقرون به صرفه نبوده و می‌تواند سود حاصل از باغداری را بسیار تقلیل دهد. با جایگزین کردن روش‌های نوین آبیاری به جای روش‌های سنتی می‌توان از منابع آبی موجود بیشترین استفاده را در جهت رشد و باردهی بالای درخت داشت.

یکی از این روش‌ها آبیاری قطره‌ای است که با تعبیه کردن لوله‌هایی در سطح باغ از منبع اصلی آب وارد این مسیرها شده و در پای هر درخت قطره چکانی وجود دارد که به صورت قطره‌ای به طور مداوم در صورت خشکی خاک درخت را آبیاری می‌کند. در این روش تمامی درختان بلا استثنا سیراب می‌شوند.

مزایای آبیاری قطره‌ای

 1. صرفه‌جویی در مصرف آب و جلوگیری از هدر رفت آن
 2. افزایش تناژ و محصول دهی
 3. جلوگیری از رشد علف‌های هرز
 4. جلوگیری از خیس شدن شاخه، برگ و تنه درخت و پیشگیری از بیماری‌های قارچی و پوسیدگی تنه
 5. کاهش مصرف کود
 6. سیرابی کامل همه درختان
 7. مناسب برای آبیاری تمامی زمین‌های مسطح و شیبدار
 8. تقلیل و کاهش تبخیر سطحی آب

جمع‌بندی

در این مقاله دانستیم که درختان بادام با توجه به فصل، سن و نوع بافت خاک نیاز آبی متفاوتی دارند. درختان کم سن به دفعات آبیاری بالا نیازمند هستند. همچنین در موعد تشکیل میوه باید آبیاری آن اصولی و منظم باشد. این آبیاری در فصول سرد به دلیل خنک شدن هوا و افزایش بارندگی‌ها تقریباً ناچیز است. البته نوع رقم نهال بادام نیز در میزان نیاز آبی و تعداد دفعات آبیاری بادام بسیار دخیل است، شما عزیزان می‌توانید از بزرگترین و معتبرترین نهالستان پرورش، تولید و فروش نهال بادام در ارقام متنوع یعنی برتر نهال، نهال‌های مقاوم را خریداری کرده و در خصوص نحوه آبیاری و نیاز آبی آن نیز مشاوره‌های علمی را از متخصصین آن دریافت کنید.

تماس با پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

تماس با برتر نهال: ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳