طرز تهیه غوره مسما گیلانی

غوره مسما گیلانی
مـواد لازم:
مرغ: ۴ تکه
بادمجان متوسط: ۶ عدد
گوجه‌فرنگی متوسط: ۳ عدد
پیاز متوسط: یک عدد
روغن سرخ کردنی یا روغ زیتون سرخ کردنی به مقدار لازم
غوره: یک لیوان
نمک، زردچوبه و زعفران

تکه‌های مرغ را با کمی روغن در تابه‌ای با دیواره‌های بلند خوب سرخ کنید.بعد از سرخ شدن، تکه‌های مرغ را از تابه بردارید و پیازی که نگینی خرد کرده‌اید را در روغن تفت دهید.پس از طلایی شدن پیازها، نمک و زردچوبه و تکه‌های مرغ را به آن‌ها اضافه کنید و روی تمام مواد، یک تا ۲ لیوان آب بریزید. بگذارید غذا ۲۰ تا ۲۵ دقیقه روی حرارت ملایم بماند.در این فاصله، بادمجان‌ها را به دو نیم تقسیم و در مقداری روغن سرخ کنید و کنار بگذارید.بعد از این که مطمئن شدید تکه‌های مرغ تقریباً پخته‌اند، زعفران دم کرده، گوجه‌فرنگی‌های خرد شده، بادمجان‌ها و غوره را به آن بیفزایید. بعد از ۱۰ دقیقه، خورش غوره مسما آماده خواهد بود.
نکته:
مرغ باید خوب سرخ و طلایی شده باشد. اول باید تکه‌های خام مرغ سرخ شوند و بعد با کمی آب برای مغز پخت شدن روی حرارت قرار بگیرند.
میتوانید غوره ها را به همراه پیاز و مرغ سرخ شده کمی تفت دهید.
می‌توانید بادمجان‌های سرخ شده را بعد از پخت غذا و هنگام سرو در ظرف بچینید یا اینکه ۱۰ دقیقه مانده به برداشتن غذا از روی حرارت، به خورش اضافه کنید.
.
چاشنی مسما بادمجان فقط غوره است و هر چه غوره‌ها درشت‌تر باشند، بهتر است. از افزودن آب‌لیمو به این غذا خودداری کنید زیرا طعم مناسبی به آن نمی‌دهد میتوانید برای ترشی بیشتر از آبغوره استفاده کنید.
ادویه‌های مناسب مسما بادمجان زردچوبه و زعفران است. برای اینکه زعفران بیشتر رنگ دهد، آن را در هاون چوبی بکوبید، نه هاون فلزی یا سنگی و بعد از اینکه آن را به صورت پودر درآوردید، در کمی آب داغ دم کنید. دم کشیدن زعفران ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.
برای اینکه گوجه‌فرنگی‌ها بافت خود را از دست ندهند،‌ آن‌ها را به دو نیم تقسیم کنید و در ۱۰ دقیقه پایانی به غذا بیفزایید. بهتر است این گوجه‌فرنگی‌ها متوسط باشند،میتوانید برای روغن دادن به غذا گوجه ها رو سرخ کنید.

تو سالهای اخیر مشتریان زیادی از ما تجربه خرید ویلا در گیلان رو داشتن و همیشه ازمون ادرس یه روستوران خوب رو میخواست من توصیه میکنم این غذاهای ارزون خودتون تو ویلی شمالتون درست کنید و از زندگی و اینهمه نعمت خدا در گیلان لذت ببرید