آموزش کاشت هسته شلیل در گلدان

درخت شلیل برای افرادی مناسب است که می‌خواهند در منزل یک درخت شلیل داشته باشند؛ اما این روش به هیچ عنوان به باغداران و کشاورزان توصیه نمی‌شود با اینکه سرمایه اولیه ناچیزی لازم دارد؛ مهمترین سرمایه یک کشاورز برای احداث باغ شلیل مدرن و تجاری زمان است، یک باغدار برای اینکه بتواند بلافاصله به کسب درآمد برسد باید نهال‌های زود بازده را انتخاب کند تا در ۲ الی ۳ سال پس از کاشت در مزرعه شروع به باردهی کند.

روش کاشت هسته شلیل در گلدان توسط یک باغدار و یا کاربر خانگی کاملاً متفاوت از روشی است که مهندسین نهالستان، نهال را از بذر پرورش داده و از آن به عنوان پایه استفاده می‌کنند؛ نهال‌های بذری صرفاً به عنوان پایه جهت تکثیر نهال پیوندی استفاده می‌شود، مگر اینکه با روش ژنوتیپ تکثیر شده و خصوصیات بارز و ویژه‌ای داشته باشد؛ در ابتدا معایب نهال بذری را به شما توضیح داده سپس کاشت هسته شلیل در گلدان را مرحله به مرحله به شما خواهیم گفت.

تفاوت نهال بذری و پیوندی

همانطور که توضیح دادیم ابتدا معایب کاشت درخت شلیل بذری و تفاوت نهال بذری و پیوندی را توضیح خواهیم داد، معایب درخت شلیل بذری عبارتند از:

 • ممکن است شما بذر را از بهترین نژاد و درختان اصیل جمع آوری کنید ولی بذر بعد از رشد ۳۰ الی ۴۰ درصد از خصوصیات نهال مادر را نخواهد داشت.
 • دوره بازدهی نهال بذری شلیل طولانی بوده و به ۵ الی ۶ سال زمان احتیاج دارد شما در نظر بگیرید که عمر درخت شلیل نهایتاً ۱۵ سال است؛ در واقع شما نصف عمر باردهی درخت شلیل را از دست خواهید داد.
 • گاهی فرد ۵ یا ۶ سال منتظر باردهی درخت شلیل بذری است، ولی تجربه ثابت کرده که بیشتر از ۲۰ الی ۳۰ درصد نهال‌های بذری بعد از رشد بار تولید نمی‌کند و فرد مجبور است بر روی آن پیوند انجام دهد؛ هزینه پیوند بر روی نهال همان هزینه خرید نهال شلیل پیوندی با کیفیت و مرغوب است.

در حالی که متخصصین نهالستان معتقدند خرید نهال شلیل پیوندی بر پایه شفتالو، تضمین سرمایه اولیه باغ شما بوده و هیچ انرژی و زمان شما را به هدر نخواهد داد.

کاشت هسته شلیل در گلدان

برای کاشت هسته شلیل در گلدان اگر مراحل زیر را طی کنید مطمئن باشید بعد از چند ماه شاهد جوانه زنی بذر شلیل خواهید بود و بعد از دو سال می‌توانید این نهال را در محوطه باغ یا حیاط منزل کاشت کنید:

 1. اولین و مهم‌ترین مرحله جمع آوری بذر است، شما باید مطمئن باشید بذر را از یک درخت شلیل سالم پربار و با سیستم دفاعی قوی انتخاب کنید، بهتر است به جای یک یا دو عدد بذر حداقل ۱۰ یا ۹ عدد از آن را انتخاب کنید.
 2. بعد از جدا کردن هسته از گوشت میوه آنها را به خوبی بشویید و  در مقداری آب خیس کنید.
 3. ۳ الی ۴ روز بعد هسته‌ها را از آب درآورده و در مقابل نور خورشید قرار دهید تا غلاف چوبی آنها خشک شود.
 4. در این مرحله غلاف چوبی را بشکنید و مغز هسته را بیرون بیاورید، مراقب باشید که منظر هسته به هیچ عنوان آسیب نبیند.
 5. در حالت عادی شما نمی‌توانید مغز هسته شلیل را در خاک بکارید، چون برخی از آنزیم‌ها و اکسیداتیوها باعث خرابی آن خواهد شد؛ مغزها را در کیسه فریزر گذاشته چند قطره آب بر روی آن بپاشید سپس کیسه فریزر را در یخچال و یک مکان خنک به مدت یک هفته نگهداری کنید، این شوک سرمایی مانع از فعالیت‌های آنزیم‌های مخرب خواهد شد.
 6. بذر شلیل را از یخچال بیرون آورده و به مدت یک روز در آب خیس کنید تا رطوبت کافی را جذب کند و با دمای محیط یکسان شود.
 7. حالا بذر شما آماده کاشت در گلدان است، خاک مناسب که حاوی شن، ماسه و پیت ماس هست را انتخاب کرده و بذر را به عمق دو تا ۳ سانتی‌متر بر خاک قرار دهید.

در این حالت تنها یک ماه پس از کاشت شاهد جوانه زنی آن خواهید بود و ۷ الی ۸ سال بعد نیز درخت پرباری را خواهید داشت، اگر درخت شما بار نداد باید فرایند پیوند زنی را انجام دهید.

خاک مناسب درخت شلیل

خاک مناسب درخت شلیل باید چند ویژگی خاص و منحصر به فرد داشته باشد؛ برای کاشت درخت شلیل بهترین نوع خاک که به طور کلی مناسب برای رشد این گیاه محسوب می‌شود، عبارتند از:

 1. خاکی است که خوب زهکشی داشته باشد.
 2. حاوی مواد آلی غنی باشد.
 3.  خاک باید دارای pH مناسبی در بازه ۶-۶/۵ باشد؛ بهترین روش برای تعیین نوع خاک، استفاده از آزمایشگاه خاک‌شناسی است؛ بنابراین قبل از خرید نهال شلیل حتماً آنالیز خاک را انجام دهید.

برای درخت شلیل، خاکی با قدرت نفوذ آب و هوا و زهکشی مناسب و با pH نیمه اسیدی بهترین گزینه است؛ حتماً مطمئن باشید که خاک دارای مواد مغذی کافی و فاقد علف‌های هرز است تا رشد بهینه داشته باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از مرکز نهالستان یا به سایت paliznahal.ir مراجعه کنید.

بهترین زمان کاشت نهال شلیل

طبق بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان نهالستان بهترین زمان کاشت نهال شلیل برج نهم در فصل پاییز و اواخر برج دهم در فصل زمستان است؛ البته باغداران باید به دما و وضعیت هوا در روز کاشت نیز توجه داشته باشند، کارشناسان به هنگام فروش نهال شلیل در موارد زیر تاکید دارند:

 • قبل از کاشت نهال شلیل در باغ حتماً از رطوبت مزرعه مطمئن باشید، معمولاً یک روز پس از بارش باران برای کاشت نهال شلیل مناسب است چون رطوبت لازم را تامین می‌کند، در غیر این صورت باید باغ را آبیاری کنید.
 • مطمئن باشید بعد از کاشت نهال هیچگونه برودت هوا اتفاق نمی‌افتد چون نهال‌ها بسیار ضعیف هستند و امکان یخ زدگی آنها بالا است.
 • سرعت ورزش باد را به هنگام کاشت نهال شلیل بسنجید؛ تندبادها با سرعت زیاد باعث تکان‌های شدید نهال شده و از ثابت شدن ریشه آنها جلوگیری می‌کند.

معتبرترین سایت در زمینه خرید انواع نهال شلیل، میوه و گردو سایت پالیز نهال به ادرس “paliznahal.ir” می باشد. Paliznahal.ir با در اختیاز داشتن کادر مجرب و حرفه ای و نهالستان های تخصصی جهت خرید انواع نهال به مرجع اصلی خرید نهال شلیل، نهالستان تبدیل شده است.

علاوه بر آن می توانید با مراجعه به paliznahal و شرکت پالیز نهال از قیمت نهال شلیل مانند نهال شلیل انجیری مطلع شده و خرید خود را نهایی کنید.

انواع نهال شلیل

شناختن انواع نهال شلیل تجاری و سودمند به باغداران کمک می‌کند در مورد خرید نهال شلیل و احداث باغ شلیل تصمیم صحیحی بگیرند:

 • درخت شلیل مغان
 • نهال شلیل شمس
 • نهال شلیل بیگ تاپ
 • نهال شلیل کیوتا
 • نهال شلیل ردگلد

کلام آخر

ما در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد کاشت درخت شلیل با هسته ارائه دادیم، و توضیح دادیم که این روش برای کاشتن تنها یک یا دو عدد نهال مناسب است؛ برای احداث باغ شلیل و آشنایی با قیمت نهال شلیل بهتر است از کارشناسان متخصص کمک بخواهید

تماس با پالیز نهال:

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸